FAQ

Co to jest wał napędowy?

Jest to element składowy, który przenosi ruch obrotowy ze skrzyni biegów lub reduktora na tylne koła napędowe.

Czy po wymianie krzyżaków trzeba wyważać wał?

Tak, konieczne jest wyważenie wału napędowego.

Podczas jakiej prędkości (lub w jakim przedziale) wał drży?

Jeżeli przy prędkości nie mniejszej niż 40 km/h i nie większej niż 100 km/h w przedziale 20 km/h odczuwalne są drgania karoserii oznacza to, że mamy do czynienia z uszkodzonym wałem napędowym.

Gdy drgania odczuwalne są w przedziale większym niż 20 km/h, zaczynają się wcześniej niż przy prędkości 40 km/h lub narastają, przyczyną jest jakaś inna usterka.

Kiedy trzeba wyważyć wał napędowy?

Wał powinno się wyważać po każdorazowej ingerencji, aby uniknąć dokuczliwych drgań oraz przedłużyć funkcjonowanie i żywotność wymienionych części.

Czy samodzielnie można naprawiać wał napędowy?

Naprawę należy zlecić wyspecjalizowanym warsztatom, które zajmują się regeneracją wałów napędowych.

Czy jest jakaś trudność w wymianie krzyżaka zagniatanego?

Do wymiany takiego krzyżaka potrzebna jest prasa i specjalne oprzyrządowanie. Zazwyczaj samodzielna próba wymiany kończy się uszkodzeniem elementu.

Kupno czy regeneracja wału?

Nie polecamy używanych wałów. Prędzej czy później konieczna będzie naprawa. Po każdej regeneracji uszkodzonej części wał jest wyważony, a na wykonaną usługę udzielana jest gwarancja.

Mam uszkodzoną tylną część wału w Sprinterze. Czy trzeba dostarczyć cały komplet?

Oczywiście, że tak, ponieważ po regeneracji całość jest wyważana przy użyciu specjalnej maszyny.

Ile kosztuje regeneracja wału napędowego?

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Cena takiej usługi uzależniona jest przede wszystkim od uszkodzeń, typu pojazdu, konstrukcji wału oraz zakresu pracy. Aby poznać szacunkowy koszt takiej usługi prosimy skontaktować się z nami telefonicznie.

Ile kosztuje wyważenie wału?

Koszt wyważenia wału waha się w okolicach 100 zł.

Jak zdemontować wał napędowy?

Nie jest to czynność skomplikowana, leczy do jej wykonania niezbędny będzie najazd, kanał lub podnośnik samochodowy. Całość sprowadza się do odkręcenia kilku śrub od strony skrzyni biegów i mostu. W niektórych pojazdach spotyka się podporę wału, którą również należy zdemontować.
Jeśli jednak nie dysponujecie Państwo odpowiednimi warunkami sugerujemy udać się do najbliższego mechanika samochodowego.

Ile trwa regeneracja wału napędowego?

Zazwyczaj regeneracja wału napędowego trwa nie dłużej niż 4 godziny. W przypadku, gdy konieczne jest sprowadzenie części czas ten może się wydłużyć.